Endodoncja jest to dziedzina stomatologii zachowawczej zajmująca się leczeniem zębów z chorą lub martwą miazgą. Głównym celem leczenia kanałowego jest zlikwidowanie bólu zęba (likwidacja infekcji) i zapobieganie chorobom tkanek otaczających ząb.
Leczenie kanałowe jest zabiegiem wymagającym precyzji liczonej w jednostkach dziesiętnych milimetra, dlatego niezbędne jest powiększenie pola zabiegowego za pomocą lup lub mikroskopu. To jest kolejny warunek, aby dokładnie opracować cały system kanałów korzeniowych i szczelnie je wypełnić. Mikroskop endodontyczny jest również wykorzystywany w przypadku usuwania złamanych narzędzi ze światła kanału. Pozwala to zachować zęby, które dotychczas często były kwalifikowane do usunięcia.
Ząb może wymagać leczenia kanałowego, nawet jeśli nie wystąpią dolegliwości bólowe – na przykład, jeśli w wyniku urazu doszło (nawet wiele lat temu) do uszkodzenia pęczka naczyniowo nerwowego czy w przypadku leczenia zęba z głęboką próchnicą.
Leczenia kanałowego obejmuje kilka etapów, których celem jest zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa. Główne z nich to:
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego zwykle konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, które ma pomóc określić stan zęba, jego korzeni oraz tkanek okołowierzchołkowych. Następnie podawane jest znieczulenie miejscowe, które zapewni pacjentowi bezbolesny przebieg zabiegu. W zabiegach endodontycznych wymagana jest suchość pola operacyjnego, którą uzyskujemy poprzez pracę z koferdamem. Koferdam jest to elastyczna guma, która po wycięciu otworu, jest nasuwana na koronę zęba. W ten sposób, leczony ząb jest całkowicie izolowany od środowiska jamy ustnej. Koferdam zapewnia więc suche, względnie wolne od bakterii pole zabiegowe, chroni pacjenta przed połknięciem płynów oraz drobnych instrumentów stomatologicznych, używanych w trakcie leczenia. Izolacja pola zabiegowego przed wilgocią, bakteriami ma ogromny wpływ na końcowy wynik leczenia.
Do pierwotnego leczenia endodontycznego nie ma przeciwwskazań. Problem pojawia się w momencie, kiedy leczony ma być ząb, który był już poddawany leczeniu kanałowemu. W takiej sytuacji trzeba skrupulatnie określić jego stan – znaczne zniszczenie korzeni, ścian oraz ozębnej jest bezpośrednim ograniczeniem dla wykonania zabiegu. Podobnie jest w sytuacji, kiedy ząb nie ma pozytywnych rokowań lub pacjent ma problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej.
Osoby po zawale serca, udarze, wylewie oraz alergicy powinni poinformować o swoim stanie zdrowia specjalistę endodontologa. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą poradzić się lekarza prowadzącego ciążę.
Współczesne leczenie kanałowe przebiega zazwyczaj na jednej wizycie w gabinecie stomatologa i nie sprawia dyskomfortu, dzięki skutecznemu znieczuleniu miejscowemu. Po opuszczeniu fotela dentystycznego ból może się jednak pojawić i jest to normalne zjawisko. Utrzymuje się on zwykle kilka dni i przechodzi samoistnie lub z pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Warto jednak szczególnie zadbać o leczony ząb, aby gojenie przebiegało szybko i bezproblemowo. Kilka dni po zabiegu leczenia kanałowego warto jest unikać gorących, pikantnych, twardych i chrupkich pokarmów. Dobrze jest postawić na pokarmy płynne lub półpłynne: musy owocowe, puree, zupy czy jogurty. Nie podrażnią one miejsca pozabiegowego i nie przyniosą dodatkowego bólu.
Jak po każdym zabiegu stomatologicznym, niezalecane jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Może to opóźnić proces gojenia, a nawet zwiększyć ryzyko infekcji. Dobrze jest także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego kilka dni po zabiegu.
Miejsce zabiegu potrzebuje czasu, aby prawidłowo się zagoić. Zwykle ten proces trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie może występować lekki ból lub dyskomfort, który powoduje ucisk tkanek i obrzęk. Jeśli jednak ból utrzymuje się długo lub nasila się stopniowo, warto skonsultować te dolegliwości z lekarzem. Po około dwóch tygodniach od zabiegu leczenia kanałowego warto jest także przeprowadzić kontrolę. Pozwoli to ocenić efektywność leczenia, prawidłowość procesu gojenia, wprowadzić dodatkowe zalecenia lub przeprowadzić pogłębioną diagnostykę.
Dbanie o jamę ustną to klucz do utrzymania zębów w dobrym zdrowiu i cieszenia się olśniewającym uśmiechem. Po leczeniu kanałowym warto jest szczególnie przykładać się do zabiegów higienizacyjnych. Obowiązkowe jest mycie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez około 2-3 minuty. O przestrzenie międzyzębowe warto dbać przy pomocy nici dentystycznej oraz specjalistycznych płynów do płukania. Jamę ustną warto jest płukać po każdym posiłku. Jeśli pojawią się ból, obrzęk lub gorączka należy pilnie zasięgnąć porady lekarza.
Endodoncja (leczenie kanałowe w mikroskopie),
Stomatologia zachowawcza
Rejestracja tel: 22 32 91 300
tel: 22 32 91 301
fax: 22 32 91 302
kom.: +48 881 60 50 90
ul. Obrzeżna 5
02-691 Warszawa
Pn. – Pt. 08:00 – 20:00
Sobota – 08:00 – 16:00
ul. Obrzeżna 5
02-691 Warszawa
Rejestracja tel: 22 32 91 300
tel: 22 32 91 301
fax: 22 32 91 302
kom.: +48 881 60 50 90
Pn. – Pt. 08:00 – 20:00
Sobota – 08:00 – 16:00