Wady zgryzu dzielimy na wrodzone i nabyte. Wady o charakterze nabytym powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Wczesne leczenie ortodontyczne polega na likwidowaniu czynników szkodliwie wpływających na prawidłowy rozwój oraz wzajemny układ zębów i kości szczęk u dzieci. Ma ono na celu powstrzymanie rozwoju wady zgryzu lub jej całkowitą likwidację. Właściwe leczenie ortodontyczne dotyczy pacjentów z pełnym uzębieniem stałym i może być przeprowadzone w każdym wieku.
Ortodoncja Warszawa
Specjaliści ortodoncji w MediPark – niewidoczne leczenie aparatem Invisalign
Nasi lekarze posiadają certyfikację niewidocznego i zdejmowanego systemu ortodontycznego Invisalign®. To jedyny system ortodontyczny na rynku zapewniający aż 5 letni okres gwarancji i opieki ortodontycznej w jednej cenie. Invisalign® zalecany jest do leczenia większości wad zgryzu. Przeznaczony jest dla osób, które nie chcą nosić aparatu stałego, nie podjęłyby się leczenia, gdyby nie metoda leczenia nakładkami, mają zawód, który nie pozwala nosić aparatu, oczekują szybkich efektów i krótkiego czasu leczenia.
Zalety leczenia ortodontycznego:
Zapewniają wysoką efektywność przy skróconym czasie leczenia.
Invisalign to technologia, która bez wątpienia zrewolucjonizowała nowoczesną ortodoncję. Koniec drucianego uśmiechu? To niemożliwe! A jednak – wystarczy zastosować przeźroczyste, zupełnie niewidzialne dla rozmówcy pacjenta, nakładki ortodontyczne. Ich zalet jest więcej: można je zdejmować do mycia i jedzenia, są dopasowywane do pacjenta komputerowo, a czas leczenia jest dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów. W naszej ofercie znajdują się tylko najlepsze aparaty tradycyjne ruchome i stałe, posiadamy też możliwość założenia aparatów samoligaturujących i estetycznych Damon Clear®.
Między zębami górnej i dolnej szczęki istnieje szczelina, nawet gdy usta są zamknięte.
Jeden lub więcej zębów dolnej szczęki zamyka się przed lub na zewnątrz od zębów górnej szczęki
Dolna łuk zębowy jest za szeroki w stosunku do górnego.
Górne siekacze pokrywają się z dolnymi w większym stopniu niż normalnie, w ekstremalnych przypadkach dolne siekacze mogą dotykać podniebienia.
Przednie dolne zęby zamykają się przed górnymi siekaczami.
Zęby górnej szczęki wysuwają się zbyt daleko przed zębami dolnej szczęki, często występuje w połączeniu z nadzgryzem.
Dolne siekacze zamykają się bezpośrednio za górnymi siekaczami, nie zachodząc na nie.
Wiele wad zgryzu powstaje we wczesnym dzieciństwie, na długo przed pojawieniem się pierwszych zębów. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie dziecko utrwala nawyki, które kontynuuje już po wyrznięciu się zębów, co prowadzi do ich nieprawidłowego rozwoju. Zgubnymi dla przyszłej kondycji zębów są zbyt długo tolerowane odruchy ssania kciuka, ubrań, smoczka czy butelki. Pamiętajmy, że dziecko po ukończeniu 2. roku życia powinno z pomocą opiekunów zrezygnować z tych aktywności. Innymi czynnikami, które mają wpływ na kondycję zgryzu jest zgrzytanie zębami, bruksizm, wypychanie języka, bagatelizowanie wad wymowy czy częstego oddychania z otwartymi ustami. Bardzo niebezpieczna dla stanu zębów jest też próchnica, która nieleczona może doprowadzić do wczesnej utraty uzębienia – nawet u dzieci. Brak zębów czy powstałe w ten sposób luki w łuku zębowym mogą powodować skrzywienie zgryzu i problem z rośnięciem zębów we właściwych miejscach.
Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i estetycznych. Konsekwencją lekceważenia tego problemu jest przedwczesne i nierównomierne ścieranie powierzchni żujących zębów, co z kolei może prowadzić do ich uszkodzenia lub złamania. Wady zgryzu mogą utrudniać prawidłowe żucie pokarmów, co negatywnie wpływa na trawienie, a także prowadzić do nadmiernego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje występowaniem bólu w tych okolicach. Wielu pacjentów, którzy leczą się ortodontycznie skarży się na bóle głowy i migreny o nieznanym podłożu. Krzywy zgryz może mieć wpływ na jakość mowy i zdolność artykulacji, a nawet wywoływać problemy z oddychaniem. Nachodzące na siebie zęby utrudniają dokładne czyszczenie zębów, co prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, zwiększając ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.
Wystąpienie jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie prawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym warto skonsultować z ortodontą, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiedni plan leczenia.
Rejestracja tel: 22 32 91 300
tel: 22 32 91 301
fax: 22 32 91 302
kom.: +48 881 60 50 90
ul. Obrzeżna 5
02-691 Warszawa
Pn. – Pt. 08:00 – 20:00
Sobota – 08:00 – 16:00
ul. Obrzeżna 5
02-691 Warszawa
Rejestracja tel: 22 32 91 300
tel: 22 32 91 301
fax: 22 32 91 302
kom.: +48 881 60 50 90
Pn. – Pt. 08:00 – 20:00
Sobota – 08:00 – 16:00