MediPark jako jedyna placówka komercyjna w Warszawie jest wyposażony w najnowszej generacji, kompletne laboratorium do badania funkcji płuc , które pozwala na identyfikację zaburzeń w pracy płuc i oskrzeli oraz postawienia diagnozy rozedmy, czy astmy.
Pletyzmografia płuc jest pomocna przy diagnozie wielu chorób z grupy chorób układu oddechowego. Jej wykonanie polecane jest przy podejrzeniu gruźlicy, przerzutów nowotworowych, włóknienia płuc, odruchowego zwężenia oskrzelików czy zmian obturacyjnych. Wszystkie wymienione choroby mogą powodować zmniejszenie objętości płuc i trudności z prawidłowym oddychaniem.
Jest to kompletne laboratorium do badania funkcji płuc. Kabina bodypletyzmografiiczna to najbardziej zaawansowany i wszechstronny system diagnostyki czynnościowej układu oddechowego. Precyzyjny i innowacyjny system umożliwia pełną diagnostykę czynnościową układu oddechowego przy zapewnieniu jednoczesnego komfortu dla pacjenta.
Bodypletyzmograf ma formę szczelnej kabiny o wymiarach 93,2×80×160 cm. Dokładna znajomość jej objętości oraz liczne czujniki ciśnienia, pozwalają aparatowi na rejestrowanie zmian ciśnienia wewnątrz. Pacjent oddycha spokojnie, a aparat w pewnym momencie blokuje się na krótką chwilę. Ciśnienie w kabinie ulega przez to zmianie. Za pomocą aparatu mierzone są możliwości wentylacyjne pacjenta – opór, objętość, przepływ. Uzyskane wartości porównuje się do parametrów odpowiednich dla płci, wieku i wzrostu. Wszelkie zmiany w objętości płuc i kształcie klatki piersiowej są ściśle monitorowane. Na podstawie tych obserwacji sprawdzana jest sprawność i stan układu oddechowego.
MediPark jako placówka stawiająca na nowoczesne rozwiązania technologiczne oferuje badanie,
które dotychczas nie było dostępne na warszawskim rynku komercyjnym. Pletyzmograf umożliwia wykonanie badań czynnościowych układu oddechowego i oceny całkowitej ilości
powietrza w płucach (total lung capacity – TLC) wraz ze wszystkimi składowymi:
Wyposażony w moduł dyfuzyjny pracujący w czasie rzeczywistym, bodypletyzmograf tworzy kompletny zestaw do oceny czynnościowej układu oddechowego
Aparat do nowoczesnej konstrukcji pozwala na identyfikację zaburzeń obturacyjnych i restrykcyjnych, badanie odwracalności obturacji podczas skurczów oskrzeli i przy długotrwałej terapii oraz potwierdzenie diagnozy w przypadku podejrzeń rozedmy. W połączeniu z opcją pomiaru dyfuzji umożliwia określanie pojemności dyfuzyjnej, objętości pęcherzykowych i statycznych objętości płuc.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nowoczesny pletyzmograf zapewnia pacjentom komfort i pozwala przeprowadzić badanie osób o dowolnej posturze – dzieci, osób dorosłych, niepełnosprawnych na wózkach, kobiet w ciąży, a także osób otyłych. W kabinie jest umieszczone krzesełko, które pozwala pacjentowi odbyć badanie w wygodnej dla niego pozycji siedzącej. Na nos zakłada się klips, a badanie polega na oddychaniu przez ustnik urządzenia – podobnie jak przy badaniu spirometrem. Podczas badania pacjent jest krok po kroku instruowany przez osobę wykonującą badanie. Nie powinien napinać mięśni oraz wykonywać żadnych ruchów. Może to wpłynąć na wiarygodność wyniku. Po zakończeniu badania polecane jest ostrożne wstanie z krzesła, ponieważ niekiedy pacjentom po badaniu towarzyszą zawroty głowy. Interpretacją wyników bodypletyzmografii zajmuje się lekarz pulmonolog.
Przeciwwskazania i przygotowanie są takie same, jak w przypadku spirometrii. Pacjent przed badaniem nie powinien spożywać alkoholu oraz ciężkostrawnych posiłków ani palić papierosów. Ważne, aby zadbać o prawidłowe ciśnienie, warto więc zrezygnować z kawy, herbaty i napojów energetycznych oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Na badaniu najlepiej jest stawić się wcześniej, aby odpocząć i umiarowić oddech. Dobrze jest zadbać o wygodne ubrania. Jeśli pacjent cierpi na klaustrofobię, powinien poinformować o tym lekarza przed badaniem, ponieważ zamknięcie w szczelnej kabinie może okazać się dla niego niekomfortowe.
Zalecana jest rezygnacja z przyjmowania niektórych leków i leków wziewnych, ale tylko pod kontrolą lekarza specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów cierpiących na astmę. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
Istnieją szczególne sytuacje, kiedy badanie bodypletyzmograficzne nie może zostać wykonane, ponieważ stanowi zagrożenie dla pacjenta. Tętniaki aorty i mózgu oraz przebyte niedawno zawały serca są absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Podobnie jak przeprowadzone w krótkim odstępie czasu zabiegi okulistyczne, operacje głowy i naczyń krwionośnych. Krwioplucie nieznanego pochodzenia, nadciśnienie tętnicze oraz rozległe owrzodzenia również są przeciwwskazaniem.
Wydolność oddechowa człowieka to jego zdolność do przenikania tlenu do krwi i jej natleniania. W dużej mierze zależy ona od kondycji płuc. Przewlekłe, nieleczone i niekontrolowane choroby układu oddechowego oraz szkodliwy tryb życia (palenie papierosów, brak ruchu, otyłość) mogą znacznie wpływać na stan i wydolność całego organizmu.
Zapobieganie chorobom, a zarazem słabszej wydolności oddechowej, może obejmować tlenową aktywność fizyczną, taką jak bieganie czy pływanie. Rzucenie palenia oraz zrzucenie zbędnych kilogramów i kontrolowanie masy ciała to kolejny krok do zdrowszego oddechu. Leczenie chorób i diagnozowanie niepokojących objawów jest bardzo ważne dla podjęcia prawidłowego i skutecznego leczenia.
W MediPark oferujemy pełną diagnostykę chorób układu oddechowego oraz konsultacje doświadczonych lekarzy pulmonologów. Oprócz unikatowego badania bodypletyzmografii, w Medipark można wykonać pozostałą diagnostykę chorób płuc: spirometrię, oscylometrię, USG przezklatkowe płuc czy testy alergiczne. Zaufaj wieloletniej praktyce najlepszych specjalistów w Warszawie i oddaj się w ręce nowoczesnej medycyny!
Nie zwlekaj. Umów badanie pod numerem telefonu: 22 32 91 300.