Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba zębów, która początkowo objawia się nieestetycznymi plamami próchnicowymi na zębach. Wywołana przez bakterie bytujące na zębie niszczące szkliwo nie usunięte penetrują w głąb zębiny. Nieleczona próchnica prowadzi do ubytków twardych części, które podrażniają i uszkadzają wewnętrzną tkankę (miazgę). To z kolei może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że przebiega bezobjawowo ukryta w ścianach bocznych (stycznych) zębów. W skrajnych przypadkach próchnica doprowadza do obumarcia zęba, co nie tylko pogarsza estetykę uzębienia, ale poprzez ukryte źródło infekcji stwarza zagrożenie dla zdrowia całego organizmu.
Celem leczenia zachowawczego jest:
• oczyszczenie ubytku próchnicowego
• ochrona twardych tkanek zęba i izolacja miazgi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (chemicznych, bakteryjnych i termicznych)
• przeciwdziałanie odnawianiu się procesu próchnicowego
• zachowanie żywotności miazgi i odtworzenie kształtu zęba z przywróceniem jego funkcji W zależności od rozmiaru zniszczonej tkanki stosujemy leczenie odtwórcze poprzez:
• wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne wykonane na jednej wizycie
• leczenie biologiczne mające na celu stymulacje miazgi do regeneracji, kiedy ubytek jest głęboki
• inlay/onlay czyli wkłady/nakłady wykonane w pracowni po zeskanowaniu zębów skanerem wewnątrzustnym albo po pobraniu wycisku, cementowane na kolejnej wizycie – stosowane gdy jest zbyt obszerna utrata zęba aby zastosować tradycyjne wypełnienie, mogą być wykonane z utwardzonego kompozytu bądź ceramiki, są wysoce precyzyjne i estetyczne
Endodoncja (leczenie kanałowe w mikroskopie),
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza dorośli i dzieci,
Wizyty adaptacyjne dla najmłodszych
Stomatologia zachowawcza dorosłych i dzieci,
Wizyty adaptacyjne dla najmłodszych
Endodoncja (leczenie kanałowe w mikroskopie),
Stomatologia zachowawcza dorosłych i dzieci