Urolog zajmuje się leczeniem wszystkich chorób związanych z układem moczowo – płciowym w tym leczeniem chorób nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów płciowych. Jeżeli niepokoją Cię takie objawy jak:
Urolog będzie odpowiednim specjalistą, który pomoże rozwiązać Twój problem i ulży Twoim dolegliwościom.
Co to jest Uroflowmetria?
Uroflowmetria (przepływ cewkowy) jest prostym, nieinwazyjnym, bezpiecznym i łatwo dostępnym testem, który mierzy przepływ moczu w trakcie mikcji.
Podczas badania Pacjent oddaje mocz do urządzenia, które przypomina sedes. Urządzenie analizuje szybkość oddawania moczu oraz ilość oddawaną w ciągu sekundy. Dodatkowo zmierzy, objętość oddanego moczu. Wynik analizuje lekarz urolog. Elementem badania jest ocena ultrasonograficzna objętości zalegającego w pęcherzu moczu po mikcji. Badanie można rozszerzyć o ocenę czynności mięśni krocza w czasie mikcji (EMG). Interpretacja badania w dużym stopniu zależy od uważnej klinicznej interpretacji doświadczonego urologa lub nefrologa.
Jakie są wskazania do wykonania uroflowmetrii?
Wskazaniem do wykonania uroflowmetrii są takie zaburzenia w oddawaniu moczu jak:
🔹 nietrzymanie moczu
🔹 nagłe parcia na pęcherz
🔹 częstomocz dzienny i nocny
🔹 oddawanie moczu kroplami
🔹 oddawanie moczu w kilku porcjach
🔹 konieczność parcia w trakcie oddawania moczu
🔹 trudność z rozpoczęciem oddawania moczu
🔹 uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza
Jakie jest przygotowanie do badania? Na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełnionym, ale nie przepełnionym pęcherzem.
1. Dziecko przed badaniem powinno być napojone w sposób naturalny. Około godzinę przed badaniem powinno wypić porcję picia (adekwatną do wieku).
2. Na badanie należy zabrać ze sobą napój/wodę – aby można było dopoić dziecko w poczekalni przed badaniem.
3. Badanie powinno być wykonane po zgłoszeniu przez dziecko potrzeby oddania moczu (nie należy dopytywać dziecka czy już chce oddać mocz).
4. Może być potrzeba dwu-trzykrotnego wykonania pomiaru w czasie wizyty (w cenie jednego badania).
5. W dniu badania należy wykonać toaletę krocza.
Badanie nie zostanie wykonane u dzieci z miesiączką, biegunką, wymiotami.