Leczenie kanałowe jest zabiegiem wymagającym precyzji liczonej w jednostkach dziesiętnych milimetra, dlatego niezbędne jest powiększenie pola zabiegowego za pomocą lup lub mikroskopu. To jest kolejny warunek, aby dokładnie opracować cały system kanałów korzeniowych i szczelnie je wypełnić. Mikroskop endodontyczny jest również wykorzystywany w przypadku usuwania złamanych narzędzi ze światła kanału. Pozwala to zachować zęby, które dotychczas często były kwalifikowane do usunięcia.
Endodoncja jest to dziedzina stomatologii zachowawczej zajmująca się leczeniem zębów z chorą lub martwą miazgą. Głównym celem leczenia kanałowego jest zlikwidowanie bólu zęba (likwidacja infekcji) i zapobieganie chorobom tkanek otaczających ząb.
Objawy mogące świadczyć o potrzebie leczenia kanałowego:
Ząb może wymagać leczenia kanałowego nawet jeśli nie wystąpią dolegliwości bólowe na przykład jeśli w wyniku urazu doszło (nawet wiele lat temu) do uszkodzenia pęczka naczyniowo nerwowego czy w przypadku leczenia zęba z głęboką próchnicą.
Dwa główne etapy leczenia kanałowego to:
• dokładne oczyszczenie systemu kanałów korzeniowych z zakażonej lub obumarłej miazgi
• szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych – leczenie kanałowe przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym najczęściej na jednej wizycie, dbając o pełny komfort pacjenta
Wszystkie procedury są wykonywane w znieczuleniu miejscowym tak, aby pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. W zabiegach endodontycznych wymagana jest suchość pola operacyjnego, którą uzyskujemy poprzez pracę z koferdamem. Koferdam jest to elastyczna guma, która po wycięciu otworu, jest nasuwana na koronę zęba. W ten sposób, leczony ząb jest całkowicie izolowany od środowiska jamy ustnej. Koferdam zapewnia, więc suche, względnie wolne od bakterii pole zabiegowe, chroni pacjenta przed połknięciem płynów oraz drobnych instrumentów stomatologicznych używanych w trakcie leczenia. Izolacja pola zabiegowego przed wilgocią, bakteriami ma ogromny wpływ na końcowy wynik leczenia.