Jeśli pomimo codziennej higieny jamy ustnej, na którą składa się mycie zębów, nitkowanie i płukanie, na zębach pojawi się kamień bądź osad, to znak, że czas wybrać się do dentysty na higienizację profilaktyczną. Zalecamy zwykle zrobienie jej raz na pół roku. W ten sposób łatwiej zapobiec wielu procesom chorobowym zębów. Higienizacja zębów polega m.in. na usuwaniu różnymi metodami kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Każdą z metod dostosowujemy do efektu, jaki z jej pomocą ma być uzyskany. Dodatkowo, stosujemy lakierowanie i lakowanie zębów. Usunięcie kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Nie można tego skutecznie zrobić w domu, dlatego idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dentysty. Oto zabiegi dostępne w ramach higienizacji profilaktycznej:
- Higienizacja zębów-scaling – bezbolesny zabieg usunięcia płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadu ze wszystkich powierzchni zębów. Wykorzystujemy dwa rodzaje scalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Oba wykonujemy przy pomocy narzędzi ręcznych lub skalera ultradźwiękowego. Tak naprawdę to właśnie od scalingu powinno się zaczynać leczenie zębów.
- Higienizacja zębów-piaskowanie – jeden z najczęściej wykonywanych, profesjonalnych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Piaskowanie polega na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień, za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Podczas zabiegu, drobny proszek z odpowiednią ilością wody, rozpyla się pod ciśnieniem w jamie ustnej pacjenta, dzięki czemu z łatwością dociera on do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Na koniec, zużyty piasek odsysamy jest z jamy ustnej przy pomocy ssaka.
- Higienizacja zębów -fluoryzacja – zabieg fluoryzacji wykonuje się po scalingu i piaskowaniu. Polega on na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Uodparnia on szkliwo zębów na działanie szkodliwych kwasów i bakterii. W ten sposób wspomaga tak zwaną remineralizację szkliwa, hamuje rozwój bakterii i tworzy na zębach barierę, która utrudnia przywieranie osadu oraz tworzenie się płytki nazębnej.
- Instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej – choć mycie zębów praktykowane jest już od najmłodszych lat, to nie każdy wie, jak robić to dobrze. Warto więc skorzystać z instrukcji, którą przekaże osoba kompetentna, czyli stomatolog. Doradzi on przy okazji, jaką techniką, rodzajem szczoteczki i z użyciem jakiej pasty, dbać o zęby i dziąsła. Jednocześnie uwzględni kondycję uzębienia mając na uwadze m.in. wrażliwość zębów, stopień odsłonięcia szyjek zębowych czy ubytki jakie mamy.