Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przebiegu ciąży. Zgodnie z Standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie prowadzenia ciąży o przebiegu prawidłowym badanie to powinno być wykonywane wszystkim ciężarnym co najmniej 3 razy w trakcie trwania ciąży.
Najważniejszym celem takich badań jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niekorzystnych wyników położniczych, mogących wystąpić na skutek nierozpoznania wady u płodu. W MediPark wykonujemy badania aparatem Voluson E6, który jest najwyższej klasy ultrasonografem umożliwiającym uzyskanie obrazu o najwyższej dokładności i praktycznie w każdej płaszczyźnie. Oferuje także obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym (RealTime 4D). Jest to wyjątkowy systemem posiadający oprogramowanie pomiarowe i obliczeniowe mające swoje zastosowanie w szczególności w ginekologii.
Zalecany termin i cel wykonywania badań:
Cel:
– uwidocznienie i lokalizacja jaja płodowego – potwierdzenie obecności ciąży wewnątrzmacicznej,
– ocena obecności pęcherzyka ciążowego – ocena ilości pęcherzyków, pomiar, określenie kształtu i położenia w macicy,
– ocena obecności i liczby zarodków,
– ocena pęcherzyka żółtkowego,
– ocena czynności serca,
2. Pomiędzy 11-13 +6 tygodniem ciąży.
Cel:
– ocena anatomii płodu i markerów aberracji chromosomowych
3. Pomiędzy 18-22 oraz 28-32 tygodniem ciąży.
Cel:
– szczegółowa ocena narządów płodu pod katem występowania wad wrodzonych,
– przybliżenie masy i wieku ciążowego płodu (jeżeli nie był określany w I trymestrze ciąży)Płeć płodu można określić od 16, a niekiedy już w 12-13 tygodniu ciąży. W MediPark wykonujemy badania 2D, 3D oraz 4D.
Podstawowa część badania USG ciąży to prezentacja obrazu dwuwymiarowego 2D, umożliwiająca obserwację przekroju wnętrza macicy i ogólnego zarysu ciała płodu z obrazem rozwijających się narządów wewnętrznych. Dzięki temu można dokonać oceny wielkości i kształtu różnych części ciała płodu (przede wszystkim narządów wewnętrznych, czyli serca, nerek, mózgu, żołądka, pęcherza moczowego), jego budowy, a także łożyska i ilości wód płodowych.
Służy do trójwymiarowej rekonstrukcji obrazu płodu (uwidacznia ruchy płodu) i wnętrza macicy. Taki obraz umożliwia obserwowanie przekroju anatomicznego, pomocnego w bardziej szczegółowych analizach.
Służy do obrazowania trójwymiarowego ale w czasie rzeczywistym. Pozwala na precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek, twarz i pozostałych organów. Ponadto umożliwia lepszą ocenę trudnych do zaobserwowania lub niedostrzegalne w obrazie 2D nieprawidłowości (np. dodatkowe palce, rozszczepy wargi).
Dzięki badaniu 4D rodzice mają możliwość zobaczenia twarz, uśmiech i ruch dziecka.
Umów badanie tel.: 22 32 91 300
Specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii. Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywa w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie. W trakcie swojej dotychczasowej pracy odbył kliniczny staż zagraniczny w Chelsea & Westminster Hospital w Londynie. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem ciąży fizjologicznej oraz powikłanej, wykonuje badania USG położnicze i ginekologiczne.
Udziela porad antykoncepcyjnych oraz okołomenopauzalnych.
Posiada certyfikat IOTA (ultrasonograficzna ocena jajników), w trakcie zdobywania certyfikatu FMF oraz USG PTGIP. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa.
Ginekolog, położnik.
Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie
Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny będąc wielokrotną stypendystką i stażystką ośrodków zagranicznych (Włochy, Indie, Tanzania). Posiada Certyfikat Sekcji Ultrasonograficznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz certyfikat Fetal Medicine Foundation z Londynu do wykonywania badania USG w 11 – 13 tygodniu ciąży z oceną przezierności karkowej i kości nosowej oraz testów PAPPA.
Specjalizuje się w prowadzeniu ciąży fizjologicznej i powikłanej, wykonywaniu badań USG (również 3D i 4D) oraz ginekologią zachowawczą.